50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vlastně jedinou otázkou ohledem emise třetího alba těchto neurvalých Finů bylo, zda-li to všechno zafunguje i napotřetí. Přeci jen debutu se podařilo způsobit malé zemětřesení na extrémní metalové scéně a když jeho následovník vlastně v mnoha ohledech přinesl pouze rozvinutí látky svého předchůdce, nedalo se čekat, že kapela z Helsinek bude na svém stylu cokoliv měnit.
A taky, že se v tomto směru neděje nic zásadního. Počínaje prvním taktem se prozradí vše podstatné a zbytek se už jen „dohrává“. Nebojte se ale, že s takto předem vyzrazenou zápletkou to bude nějaká prázdná nuda. V rámci mixtury extrémních stylů umí tato finská banda pořádně přiložit pod kotel. Dominujícím žánrem zůstává do obrátek vybuzený grindcore, kolem kterého v rituálních tancích poskakují různé „špinavé“ formy jako neotesaný death metal severského střihu, či v pomalejších pasážích patřičně těžkotonážní sludgemetalové riffy.
Rozjezd je pochopitelně pořádně nespoutaný a na tracklistu ve rychlém tempu přibývají jednotlivé skladby. V takto zničující palbě pak rádi uvítáte jakékoliv záchytné body či zpestřující momenty, které ne že by přímo dávaly posluchači vydechnout, ale naopak často jakoby této pumelenici ještě přidávaly na intenzitě. Neurotický riff v „Infernal Repeater“ dokazuje a zároveň odpovídá na otázku z první věty této recenze, že to může dost dobře zafungovat i poněkolikáte, když do toho stále dokážete vkládat dostatek invence.
Chorobné riffování vyšperkuje i několik dalších skladeb a přestože je to něco, na co jsme od CONCRETE WINDS už navyklí, v jejich podání se to stále ne a ne omrzet. Klišé anebo očekávaný prvek? Alibisticky nechám odpověď na vás. Já jen dodám, že to baví i letos a co bude příště teď moc neřeším. Že už to přeci jen bude chtít nějakou změnu? Souhlasím, ale...
CONCRETE WINDS potřetí se stejným scénářem, který prostě pořád baví. Moderní pojetí neurotického a zničujícího extrému zkátka tito Finové umí a (zatím) na svém výrazivu nechtěji nic měnit!
8 / 10
1. Permanent Dissonance
2. Virulent Glow
3. Daylight Amputations
4. Infernal Repeater
5. Subterranean Persuasion
6. Hell Trance
7. Systematic Distortion
8. Demented Gospels
9. Pounding Devotion
Concrete Winds (2024)
Nerve Butcherer (2021)
Primitive Force (2019)
Datum vydání: Pátek, 30. srpna 2024
Vydavatel: Sepulchral Voice Records
Stopáž: 24:59
-bez slovního hodnocení-
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.